Dr. Johnson went to the shop and purchased 4 items.
Three of the items cost:
$1.50
$3.00
$4.00
Very curiously, the 4 prices added to the same number as he got when he multiplied the 4 prices together.
What was the price of the 4th item?
Dr. Johnson went to the shop and purchased 4 items.
Three of the items cost:
$1.50
$3.00
$4.00
Very curiously, the 4 prices added to the same number as he got when he multiplied the 4 prices together.
What was the price of the 4th item?